Seekord küsisime arvamust Facebooki vahendusel oma klientidelt, sõpradelt ja fännidelt, kas täna pigem üürida korter või osta oma isiklik eluase. Sisukaid põhjendusi oli palju, kuid kokkuvõttes tundub, et täna siiski pigem soovitakse osta kinnisvara kui üürida. Mõned sisukad vastused lisame ka meie blogi lugejale lugemiseks.
Piret:
Täna eelistaks ikka osta oma eluase, sest see raha, mis kulub üüritud elamise maksmiseks, võiks samahästi kuluda oma eluaseme ostuks või igakuise laenu tasumiseks, mille eest oma kodu ostetakse. Üüritud korteris ei tea kunagi, millal omanik pinda vabaks tahab, seega peab pidevas valmisolekus elama. Aga kui kohe oleks elamist vaja, siis ikka üüriks, sest ostmine toimub pikemas perspektiivis, kus on enne vaja eeltööd teha, et kuhu see kodu soetada jne.
Heiki:
Juhul kui nt omal on maal maja aga siiski vaja linnas tööl olla ja korteriüür on odavam kui igapäevaneedasi-tagasi sõit siis kindlasti üüriksin. Kuna see on tunduvalt odavam. Pealegi ei saa ju kunagi kindel olla kas jõuad selle 30-50 aastat seda korterit maksta. Muuduvad intressid ju ka pidevalt.
Maris:
Kindlasti tahaks osta enda eluaseme. Selleks vaja raha. Kui on enda kodu, ei pea muretsema sellepärast, et üürikorter vabastades terve ja korras oleks. Üürikorteriga on see jama, kui on tähtajaline leping ja korter veel omnakorda müügis, peab olema valmis välja kolima, kui korterile leidub ostja. Oma kodus saad vabamalt tunda ja ei pea muretsema, kaua sa selle koha peal püsida saad. Üüri ei pea ka ju maksma. Oma kodu ostes peaks väga hoolikalt valima, kuhu ma selle ostan, et hiljem ei peaks maha müüma ning jälle kolima. Kindlasti oma eluase.
Liis:
Oma vanuse tõttu eelistan hetkel üürida(kuigi otseselt ei üüri, elan ema korteris). Leian, et nii noorena ei taha endale laenukoormat võtta, sest ei tea veel, mis tulevik toob. Täiesti võimalik on välismaale tööleminek. Mul üürimisega probleeme ei tuleks- olen rahumeelne naaber ja ei läbusta korterit ära, nagu muidu mõned üliõpilased kipuvad tegema. Üürile andjaga saab alati ju kirjaliku lepingu tegema, nii et ei tekiks ootamatut kodutust.
Ulvi:
Kuna küsimus ol püstitatud "kas sa eelistaks TÄNA pigem üürida elamispinda või osta", siis vastaksin, et täna eelistan elamispinda üürida. Jah, kui mul oleks võtta need mõned miljonid tagataskust, siis kindlasti ostaksin, kuid kuna tagatasku tühi, siis pooldan üürimist. Olukord riigis ei ole stabiilne. 30 aastast laenukoormat kindlasti ei taha. Ei tea ju mis homne päev toob. Nagu paljud ütlevad, et üürides maksan nö tühja raha. Jah, võibolla maksangi, vähemasti on mul võimalus makseraskuste korral üürileping ilma suurema bürokraatiata peatada. Laenulepingu puhul ei ole see aga nii lihtne.
Siiri:
Kindlasti oma kodu! Oma on oma, seal on oma tuba ja oma luba. Saab teha seda mida hing ihkab ja lüüa nael seina just seal, kus tunned vajadust seda teha. Üüripind võiks olla vaid sel juhu,l kui teist varianti pole.
Olen isegi korterit üürinud. Alati pead arvestama igasuguseid teemasid, et mis omanikule meeldib ja mis mitte. Lisaks sellele tuleb maksta omanikule üüri, mis ehk teeks sama summa välja kui igakuiselt maksta laenu. Kommunaale tuleb maksta ju nagunii, sõltumata kas oled üürnik või omanik. Samas. Üüripinna eelis on see, et kui maja katus lekib või muru on pikk, siis on see omaniku rida need asjad korda ajada. Aga selle kõige eest kasseeritakse ju ikka üürnikult kulude katteks vastav summa. Hetkel on meil päris oma korter. Tõsi küll, endal poleks selle ostuks raha jagunud ja oma kodu oli vaid unistus. Saime korteri abikaasa isalt päranduseks ja oleme väga rahul. Loomulikult tuleb oma vara kaitsta ja selle eest heaperemehelikult ka hoolt kanda, seetõttu kindlustasime oma korteri ka ära.
Mina olen igal juhul selle poolt, et oleks päris oma, ei midagi üüritut, sest siis saab arendada ja kaunistada jms. Parim variant oleks siiski eramu, oma väikese hoovi ja panipaikadega(meil on euro-korter, aastal 2006 ehitatud ja selle tugev miinus on, et pole isegi tööriistade jaoks panipaika.Tuleb olla osav ja paigutada asjad garderoobi, diivani alla ja kuhu iganes võimalik. Isegi voodi on muretsetud selline, mille alla on raamatud "peidetud") Eramu miinusteks on ka küll suur kuluartikkel, kui oleks vaja katuse vahetust või muud suuremat parandustööd teha, aga see tasuks ikkagi ära, sest seda teed ju iseenda ja oma laste heaolu nimel!
Simo:
Oma elupinna ostaks ma alles hilisemas vanuses, kui juba plaan pere luua ja paikne töökoht vaadata. Esialgu siiski eelistan kindlasti üürida pinda, kuna siis ei ole töökoha otsimisel/leidmisel piiranguid (või vähemalt ei pea tegema suuri kulutusi töökoha ja elukoha vaheliseks liikluseks). Kindlasti ei saa ka kõrvale vaadata sellest, et elukoha ostmine on päris kallis lõbu, mida saab sageli lubada vaid pangalaenuga (ja sedagi on mõtet võtta alles siis, kui oled juba sellise palgaga töökohal, mis lubab sul laenu tagasi maksta. Sellist töökohta leida noore ja kogenematuna on aga raske).
Maris:
Noore perena ei pruugi meil olla finantse palju, kuid siiski on kõige mõistlikum otsus meie meelest osta endale elamispind.
Miks? Sest
A: üürimispinda üürides ei ole kunagi garantiid või teenusepakkujat, kes pinna eest vastutaks või selle korda teeks puuduste ilmnemisel.
R: kummaline põhjus, kuid eelistan osta ja vaadata kuulutusi maaklerite poolt. kuna ma tean, et maakler saab endale ka leiva lauale maja või korteri müügist, siis miks mitte seda toetada, pealegi - kuna tema on palgatud mind teenindama, tunnengi end kui kuninga kass - saan sobival ajal minna pinda vaatama, maakler saab kohe vajalikku kohta helistada ja uurida välja, kus ja mis ja kes, ükskõik, mis mind ka huvitaks.
C: Üürides ei saa ma kunagi selle kohta pabereid, kuid ostes peab olema kõigil välja näidata vajalikud paberid, et tehtud on liitumised, plaan on selline ja vajalik sõlm asub siin ja siin.
O: Milleks peaksin maksma üüri, kui on elukaaslane/abikaasa olemas ja eluaset nii kui nii vaja. Parem maksan siis tagasi laenu, et maja või korter saaks päris enda omaks.
V: Kuna Tartu linn (meie kodu) on piisavalt kummaline linn, kus üüri ja müügihinnad on pea poole kõrgemad kui Tallinnas, on palju mõistlikum juba osta valmis kaup kui hakata üüri maksma. Olgu see üür või 1000 eek kuus - olgem mõistlikum, Tartus selle eest korralikku korterit ei saa, alates 3000 juba võib mõelda, aga see on ju täitsa korralik laenu tagasimakse.
A: laenukoorma võtmine on kindlasti paljudele raske otsus, seega meie pere mõte ongi järgmine. Ennem mitte võtta koormat, kui pole piisavat omafinantseeringut, või küsida vanemate abi. Laenukoorem oleks kindlasti miinus ostmisel, aga üüri maksad ju ainult teiste heaks ja kodu pole päris oma kodu.
R: kindlustunne puudub üürimise korral. Hetkel käivad endal ka selle päris õige oma kodu otsingud. Üür vs ostmine oli endalgi küsimuseks aga mitte kauaks. Oma kodu sisustamine üürikorteris oleks paras peavalu, omanikuga kokku leppida et kas hinnast alla saab kui sinna jätta või kuhu tema mööbel viia, omanik äkki otsustab keset üürimist üldse korteri maha müüa - nagu juhtus minu tuttavaga. Seega kindlustunnet üürimise puhul pole!
A: oma kodu on ikkagi oma kodu. Saan ise vajaliku kujunduse teha, tagaaeda istutada ürditaimed, kui soov ja tahtmine tuleb, seina maha lõhkuda ja ümber kujundada. Kõik oma käe järgi.
Seega see, milleks ma eelistan maaklereid ja osta on see: kindlus, et kaupa niisama pähe ei määrita vaid räägitakse ausalt puudustest ja miinustest, paberid kohe kätte! ja need on olemas, 24h teenindus ükskõik mis küsimuste korral, garantii on olemas - kui miskit peaks juhtuma, siis on teada kelle poole pöörduda, mitte ei pea ise kinni maksma:) Ja päris oma kodu, on ikkagi oma kodu.
Kirsika:
Selle küsimuse juures on väga oluline kõigepealt iseendale selgeks teha oma rahalised võimalused ja oma vajadused ja mitte lähtuda emotsionaalsetest hetkeotsustustest.
Kodu ostu korral võiks inimesel olla vähemalt 1/3 ostuhinnast, selle arvel on väiksem laenumakse ning isegi siis, kui tulevikus peaks midagi maksevõimega juhtuma, ei ole vaja muretseda, et panga ees jääb võlg ka peale kodu müüki edasi.
Üürimise puhul võib lubada emotsionaalseid otsuseid, kuna üürilepingu lõpetamine on palju kordi lihtsam kui nt pangaga sõlmitud lepingute lõpetamine, üürikorteri (-maja) valiku õnnestumise korral on võimalus küsida omaniku käest, kas ta ei sooviks seda müüa, samas säilib võimalus vaadata jätkuvalt ringi, kui soovitakse siiski osta endale kodu. Seega peaks alati (mitte üksnes täna) lähtuma oma tegelikest vajadustest ja võimalustest ning mitte minema kaasa üldise trendiga, sest trendid on ajas muutuvad.
Erkki:
Tegelikult ei olegi siin nii väga otsustada, kui ikka ei ole vahendeid võimalik kodu ostmiseks saada, siis peab korterit üürima või elama nt vanematega ühel pinnal. Loomulikult tahab igaüks elada enda kodus, kodu soetamiseks ei pea ka alati võtma laenu, kuid üldjuhul nii tehakse. Üüripinnal elamises ei ole midagi halba, inimesed sõlmivad ju üürilepingu, omanik ei saa lihtsalt niisama päevapealt seda üles öelda, samas pank võib ka üles öelda krediidilepingu lepingu rikkumise puhul ning nõuda sundtäitmist teie kodu suhtes, seda on paljud juba kogenud ning üldjuhul ei lõpe panga ja kodu müüma sunnitud isiku suhted veel kodu müümisega.
Kõiki vastuseid saad lugeda Facebookis Arco Vara ärilehelt.