Thursday, March 25, 2010
Soovitused äripindade üürilepingute sõlmimiseks
Küsimustele vastab Arco Vara Kinnisvarabüroo äripindade maakler Erko Närska.
Millise kehtivusajaga leping on kasulik sõlmida?
Üürileandja poolt vaadatuna on kasulik sõlmida pikaajaline leping, seda eeldusel, et hinnatõusu osas jõutakse kokkuleppele. Tänast situatsiooni arvestades soovitakse aga sõlmida siiski pigem kuni 3-aastased lepinguid või siis lisatakse punkt, et pooltel on õigus lepingust taganeda näiteks kuue-kuulise etteteatamistähtajaga. Üürilevõtja poolt on kasulik sõlmida leping, mis vastab tema arenguplaanidele ning lähimate aastate maksevõimele.
Kas tasub lepingusse kirjutada ka tähtaja ja tingimused, millal vaadatakse üle üürihinnad (ja millised need tingimused olema peaksid) või etteteatamisajad näiteks hinnamuutuste läbiviimiseks jne?
Kindlasti tasub antud tingimused lepingusse lisada. Reeglina seisab lepingus, et üürimäärad vaadatakse üle aasta möödudes peale lepingu allkirjastamist. Tavapärased on ka lepingud, kus määratakse üürihind paika 1-3, vahel isegi 4-5 aastaks ja siis jäetakse võimalus läbirääkimisteks mõlemale poolele.
Kas on mingeid punkte, mis on muutunud üürilepingutes oluliseks viimase aasta-kahe jooksul seoses majandus- või kinnisvaraturulangusega?
Väga oluliseks on muutunud lepingupunkt, mis sätestab üürihinna ja selle edasised läbirääkimiste tingimused. Samuti on oluliseks muutunud lepingust taganemist käsitlev punkt. Ka soovitakse ära määrata vahemikud, mis puudutavad kõrvalkulusid ning tagavad parkimiskohtade olemasolu ja hinna.
Saate tuua ehk mõne näite ebaõnnestunud üürilepingust ja mida see endaga kaasa tõi.
Näiteid saab tuua headel aegadel sõlmitud üürilepingutest, mis said sõlmitud pikaks ajaks ja ei arvestanud tänaseid turutingimusi ning millest ei ole võimalik taganeda. Näiteks fikseeriti lepingusse iga-aastane hinnatõus, sel juhul jääbki täna ainult loota Üürileandja vastutulelikkusele, et üürimäära alandada. Teine sagedane punkt nö ebaõnnestunud üürilepingust on lepingust taganemise etteteatamine ja reeglina on täna paljudel võimatu ilma sanktsioonideta sellest taganeda. Antud juhtudel Üürnikud maksavad vastavalt lepingule kõrgemat üürimäära, kui on selles piirkonnas mõistlik ning neil puudub võimalus lepingust taganeda.
Lisage veel oluliseimaid punkte, mis peab üürileping sisaldama (just üürilevõtja poolt vaadatuna).
Olulised punktid üürilevõtja jaoks on kindlasti: hinnamäära muutmise tingimused, lepingust taganemine ja kõrvalkulude piirmäärad. Samas, kuna leping sisaldab erinevaid nüansse, soovitan ikkagi kasutada professionaali abi, mis tagab ka nn. komakohtade selge väljalugemise. Meie klientidelt saadud tagasiside on olnud positiivne ning teenusega ollakse rahul. Igapäevaselt üürilepingutega ja erinevate nüanssidega mitte kokku puutuv isik ei oska pöörata tähelepanu kõikidele aspektidele, mis võivad turuolukorra muutudes muutuda ebamugavateks ja liigseid kulutusi nõudvateks teguriteks.
Erko Närska
Äripindade maakler
Arco Vara Kinnisvarabüroo AS
tel: +372 614 4599
Erko.Narska@arcovara.ee
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment