Arco Vara AS Personalispetsialist
Angela Kurvits räägib järgnevalt maakleri erialast, selle eriala õppimisest ning maaklerite värbamisest.
Kõrvutades erinevaid aegu kinnisvarasektoris võib tõdeda, et head maaklerid on kasvanud välja just raskematest müügiaegadest, mitte kõrgeperioodist, mil sisuliselt ei olnudki tegu müügiinimesega. Kinnisvarasektoris on liikvel ka erinevad humoorikad lood ajast, millal tehingu tegemiseks ei olnudki maakleril vaja palju teadmisi ja oskusi, parim maakler oli see, kellel oli kiirem printer. See ütlus on iseloomulik just seetõttu, et maakleriks võis saada igaüks ning professionaalsusele ei pööratud eriti tähelepanu.
Täna on kinnisvarasektor jälle ärkamas ning bürood otsivad endile uusi perspektiivikaid maaklereid, tagasi oodatakse ka kogemustega inimesi. Langusperioodil lahkusid paljud kinnisvarasektorist erinevatel põhjustel. Osad leidsid, et tegemist ei olnudki nende erialaga ja teised seetõttu, et tehingud ei tulnud enam lihtsalt, tööd tuli teha mitu korda rohkem kui varem. Need kes jäid, on tänaseks väga hinnatud maaklerid ja neil on suur kogemustepagas, nad on professionaalid. Üldjuhul ei toimi kinnisvaras väga ka „headhunting“, st maaklerite üleostmine, kuna professionaalne maakler ei vaheta oma töökohta kergekäeliselt, ta ei hakka minema teise büroosse väikese lisaprotsendi pärast, kuna põhimõtteliselt pakuvad erinevad bürood ikkagi sarnaseid tingimusi. Maakler kaalub töökoha vahetust ainult siis, kui teda mingid põhimõtted häirivad või tahab ta üldse minna teise valdkonda. Tänases olukorras on eelised ka tuntud ja pikaajaliste kogemustega ettevõtetel, kuna nad suudavad pakkuda kindlustunnet ning maakler ei pea kartma, et tööandja oma tegevuse lõpetab. Arco Varas on maaklerite keskmine tööstaaž 5 aastat ja usun, et see on üsnagi hea näitaja, kuna oleme üle elanud rasked ajad ja müügitöö on kõike muud kui lihtne amet.
Arco Vara otsib hetkel üle Eesti juurde inimesi, kes on kinnisvaras juba kogenud kuid ka neid, kes soovivad alustada maaklerieriala õppimisega. Viimased peavad kindlasti ennast põhjalikult kurssi viima kinnisvaravaldkonnaga, nad pevad arvestama olukorraga, et sisse elamine kestab kindlasti mitu kuud ning esimene tehing ei pruugi tulla lihtsalt ja kohe. Seega on vaja esmalt palju õppida, seda nii kogenud maakleritelt kui ka ise teoreetilisi teadmisi omandades. Et saada professionaalseks maakleriks, peab teadma müügist, ehitusest, arendusest, juriidilistest aspektidest kui ka turuolukorrast, see kõik on see, mis teeb maakleri professionaalseks. Alustaval maakleril on kindlasti lihtsam liituda pika kogemustepagasiga ettevõttega, kus uut inimest toetatakse kõiges, milles ta abi vajab. Arco Varaga liitujatel on kindlasti võimalus saada omale professionaalne mentor, kes teeb sisseelamise lihtsamaks ning õpetab kõike, mis kogemuste põhjal on omandanud.
Sel aastal on meiega liitunud pea 15 uut müügiinimest, on nii kogemustega kui ka nullist alustajaid. Oleme teinud koostööd ka Töötukassaga, kus läbi tööpraktika oleme õpetanud ise maaklereid välja. Tublimad oleme ka tööle võtnud ja täna võime tõdeda, et päris mitmest on saanud head töötajad, kel tehtud on juba oma esimesed tehingutki. Selleks aga, et tubli inimene leida, tuleb teda kaua otsida. Täna ei ole kahjuks veel maakleritöö nii populaarne, et kandideerijaid palju oleks. Arvestades ka töötute hulka, võiks huvi olla elavam. Paljude kandidaatidega vesteldes on jäänud mulje, et teinekord soovitakse leida mugavamat äraelamisvõimalust, paljud uurivad esmalt palganumbreid, alles seejärel küsivad, mida töö endast kujutab. Meie soovitus kõigile, kel vähegi tahtmist õppida müügitööd ja kellel huvi kinnisvara vastu - tuleb vaid tahta ja õppida, algus on raske, kuid hiljem teeb õpitu teist hinnatud maakleri ning avab palju uusi võimalusi.
Artikkel on ilmunud 02.12.2010.a Äripäevas.
e-kiri: Angela.Kurvits@arcovara.ee